Czym jest GIS?

zdjęcie: etap.com

W największym skrócie jest to "System Informacji Geograficznej", a programy go tworzące umożliwiają przedstawienie na mapie obiektów i powiązanych z nimi danych. Obiekty są przedstawiane jako wektory, czyli obiekty graficzne są opisane za pomocą figur geometrycznych, natomiast tło mogą stanowić mapy rastrowe (czyli np. skanowane mapy tradycyjne, bądź zdjęcia lotnicze) jak i wektorowe.

 

Nowoczesne oprogramowanie GIS, zarówno komercyjne jak i niekomercyjne w zdecydowanej większości oferuje swoim użytkownikom wygodny interfejs, dzięki któremu możliwe jest intuicyjne wyszukiwanie i pokazywanie na mapach np. odcinków przewodów wodociągowych wraz z zapisanymi w bazie danych informacjami dotyczącymi obiektów.
Zastosowanie oprogramowania GIS nie ogranicza się jednak wyłącznie do przedsiębiorstw wodociągowych - możemy na mapach przedstawiać praktycznie każdy obiekt którego pozycja daje się wpisać w mapę o odpowiedniej skali - mogą być to np. drogi, budynki, sieci różnego rodzaju (telekomunikacyjne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne), mosty, czy też mniejsze obiekty - nagrobki na cmentarzu bądź drzewa w parku.

System GIS możemy wykorzystać również do stworzenia modelu terenu - obiektami wtedy mogą stać się wzniesienia, poszczególne fragmenty lasów, rzeki itp, a wybrane oprogramowanie oferuje obecnie funkcję modelowania 3D.
O ile zastosowanie GIS w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy też usługowych przypomina trochę stworzenie zwizualizowanej bazy gospodarki materiałowej, o tyle w przypadku niektórych instytucji GIS nabiera szczególnego znaczenia.
W Urzędach Miast GIS umożliwia szybki dostęp do danych ewidencyjnych mieszkańców, umożliwia szybki wydruk map obszarów należących do danego właściciela bądź znajdujących się w danym okręgu.
Dane przechowywane w systemach informacji geograficznej mogą być wykorzystywane przez sztaby kryzysowe do wyznaczania stref zalewowych rzek i sporządzania listy domów do ewakuacji.
Kolejnymi przykładami zastosowania danych pobieranych z systemów GIS mogą być symulacje spływów wody z danego terenu bądź też np. zmiany rozkładu ciśnień w sieci wodociągowej po odłączeniu danej części sieci.

Możliwości które stwarza GIS są na tyle szerokie, iż na chwilę obecną ograniczenia zastosowania nie mają w większości przypadków związku z ograniczeniami oprogramowania, a wynikają z faktu iż wraz ze wzrostem rozbudowania systemu GIS muszą się zwiększyć zarówno nakłady na jego implementację (wdrożenie) jak i utrzymanie.

Motto

"Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces." - Henry Ford

Kontakt

Rozwiązania Informatyczne "OMEGA"

  • Tel: (+48) 504 386 000
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  • WWW: www.riomega.pl